Geplaatst op:

Containerschepen blijven de Rode Zee voorlopig mijden

De situatie rondom de aanvallen van Houthi-rebellen in de Rode Zee is tot op heden nog niet verbeterd. Eind vorige week heeft Maersk bekendgemaakt weer door het Suezkanaal te varen na een akkoord te hebben ontvangen van Operation Prosperity Guardian. Echter is afgelopen weekend MV “Maersk Hangzhou” aangevallen waardoor zij tot “nader order” niet door de Rode Zee zullen varen en dus de vaarpauze zullen verlengen. De overige rederijen hebben besloten de route via Kaap de Goede Hoop te nemen. Dit leidt tot een verhoging van de kosten voor containervervoer. Naast reguliere tariefstijgingen voeren rederijen speciale toeslagen in. De dreiging in de Rode Zee en het aanstaande Chinees nieuwjaar spelen beide een rol in deze toeslagen. Inmiddels is vraag en aanbod dermate verstoord dat tarieven buitengewoon stijgen. De Shanghai Freight Index laat zien dat tarieven in week 51 met ruim 50% zijn toegenomen en in week 52 met 80%.

Grote containerrederijen, waaronder Maersk, MSC, OOCL en CMA CGM, hebben recentelijk aangekondigd dat zij toeslagen zullen invoeren. Deze toeslagen zijn deels een reactie op de aanvallen van Houthi-rebellen in het gebied rond de Rode Zee, waardoor schepen tussen Azië en Europa moeten omvaren via de langere en duurdere route rond Kaap de Goede Hoop in plaats van door het Suezkanaal. Het omvaren brengt extra kosten met zich mee voor rederijen, zoals brandstofkosten en vereist meer capaciteit, omdat schepen tussen Azië en Europa langer onderweg zijn naar de eindbestemming. Het omvaren via Kaap de Goede Hoop heeft tot gevolg dat schepen 10 tot 14 dagen langer onderweg zijn dan de reguliere vaartijd. Naast deze langere vaartijd hebben diverse schepen eerst bij het Suezkanaal gewacht, alvorens de keuze is gemaakt voor het omvaren. Ook dient er rekening te worden gehouden met congesties.

Een ander deel van de toeslagen is gerelateerd aan het piekseizoen in de handel tussen China en Europa, vooral met het oog op het naderende Chinees nieuwjaar op 10 februari. Traditioneel neemt de vraag naar containertransport toe in de aanloop naar dit feest, waarbij veel fabrieken in China tijdelijk sluiten en goederen voorafgaand aan het evenement massaal worden verzonden.

Wij houden de situatie nauwlettend in de gaten. Neem bij vragen en voor extra informatie contact op met jouw Jordex contactpersoon.

dinsdag 10 februari 2026

Jordex Agencies: Eén jaar onderweg, volle kracht vooruit!

Een jaar geleden zette de Jordex Group een nieuwe koers uit met de opening van Jordex Agencies. Een spannende stap, maar wel één precies op het juiste moment.

dinsdag 10 februari 2026

Vijf dingen om te weten over Ramadan

De Ramadan is voor miljoenen mensen wereldwijd een periode van bezinning, saamhorigheid en tradities. In 2026 is de Ramadan 17 februari tot 19 maart.

maandag 09 februari 2026

Storm Golf van Biskaje ontregelt scheepvaart

Zware stormen in de Golf van Biskaje veroorzaken momenteel vertragingen in de internationale scheepvaart. Schepen onderbreken hun reis of maken een omweg.

maandag 09 februari 2026

Vrijhandel met India: kansen voor logistiek en export

EU en India sluiten vrijhandelsakkoord. Lagere heffingen en nieuwe kansen voor Europese export van onder andere auto’s, machines, en farmaproducten.

maandag 09 februari 2026

Chinees Nieuwjaar 2026: vijf feiten die je moet weten

Op 17 februari 2026 begint het Chinees Nieuwjaar en start het Jaar van het Paard. Wat maakt deze tijd zo bijzonder? Dit zijn vijf feiten die je moet weten.

dinsdag 10 februari 2026

Uitbreiding team Jordex: Luna en Thimon

Bij Jordex verwelkomen we met enthousiasme nieuwe medewerkers die ons team komen versterken. Graag stellen we onze nieuwe collega’s aan jullie voor.

dinsdag 13 januari 2026

Team Jordex Facts 2025

In 2025 stond ontwikkeling in mensen, kennis en vitaliteit centraal. We hebben het jaar vormgegeven, alle cijfers onder de loep genomen.

dinsdag 13 januari 2026

Beperkingen Euromax vanaf 16 januari

ECT stapt op 17 januari 2026 over op een nieuw TOS op de Euromax. Om deze overgang goed uit te voeren worden de terminalactiviteiten vanaf 16 januari beperkt.

Wij gebruiken cookies. Learn more