Geplaatst op:

Digitalisering GSP Form-A

In het kader van automatisering en digitalisering heeft de Europese Commissie besloten om het papieren Form-A, wat dient als bewijsstuk voor de oorsprong van goederen, niet meer te gebruiken.

Het systeem van het bewijzen van de oorsprong is met ingang van 1 januari 2017 overgenomen door het systeem van geregistreerde exporteur (REX - Registered Exporter). Het streven van de commissie is dat per 1 juli 2020 geen papieren versie van het Form-A gebruikt mag worden. Een aantal landen heeft reeds aangegeven op een later tijdstip het nieuwe, geautomatiseerde systeem te implementeren.

Het certificaat Form-A dient als bewijsstuk dat de goederen van oorsprong zijn uit het land waar de goederen gemaakt zijn. In plaats hiervan wordt een stelsel opgezet, waarbij de exporteur zich laat registreren bij de bevoegde autoriteiten in het betreffende land van oorsprong. De exporteur krijgt dan de status van geregistreerd exporteur (REX) en mag zelf een verklaring omtrent de oorsprong opstellen. Dit wordt het zogenaamde 'Attest van oorsprong' genoemd. Het attest van oorsprong kan op elk handelsdocument worden gesteld. Te denken valt aan de factuur of paklijst die bij de goederen overgelegd wordt bij de aangifte ten invoer. Het attest moet zijn opgesteld in de Franse, de Engelse of de Spaanse taal en heeft een geldigheid van één jaar.

De geregistreerde exporteurs worden opgenomen in een door de Europese Commissie beheerde databank die kan worden ingezien door zowel de douaneautoriteiten als de marktdeelnemers in de EU. De registratie omvat de NAW-gegevens, het nummer van de registratie en een indicatieve lijst van producten die de geregistreerde exporteur binnen zijn gebruikelijke bedrijfsvoering naar de EU zal exporteren.

Exporteurs van zendingen met een waarde tot en met € 6.000 behoeven zich niet te laten registreren om een Attest van oorsprong af te geven. Indien de zending een waarde vertegenwoordigt die hoger is dan € 6000, dan zal de exporteur verplicht zijn zich te laten registreren in het REX bestand.

Wij willen u vragen contact op te nemen met uw leveranciers wanneer u normaliter gebruikmaakt van een Form-A bij invoer in de EU.

Kijk voor meer informatie of de informatie in het Engels op https://ec.europa.eu/taxation_customs/registered-exporter-system_en.

Laatste nieuws

maandag 13 juli 2026

Top-10 meest efficiënte havens ter wereld

De tien efficiëntste havens van dit jaar laten zien dat operationele discipline, digitalisering en strakke planning het verschil maken.

woensdag 15 juli 2026

Komkommertijd? Niet in de logistiek.

De zomer is begonnen. Koffers gaan richting de zon, maar ondertussen blijven de komkommers gewoon onderweg. En dat zijn er nogal wat.

woensdag 15 juli 2026

Uitbereiding team Jordex: Davey en Dennis

Nieuwe collega's betekenen nieuwe kennis en nieuwe energie. Davey en Dennis zijn gestart bij Jordex en brengen allebei mooie ervaring mee.

vrijdag 10 juli 2026

Wereldwijde havencongestie piekt

Meer dan 10% van de wereldwijde containervloot lag begin juli vast door extreme havencongestie. Het hoogste niveau in vier jaar.

vrijdag 19 juni 2026

Uitbreiding team Agencies Belgium: Tomislav, Ingmar en Glenn

Begin dit jaar openden we ons tweede Jordex Agencies kantoor. Met trots stellen we het team in Antwerpen aan jullie voor.

dinsdag 14 juli 2026

Liveblog: situatie in het Midden-Oosten

Door de oplopende situatie in het Midden-Oosten kunnen zendingen anders verlopen. We houden de ontwikkelingen continu in de gaten.

vrijdag 19 juni 2026

Vooruitblik zeevracht: tijdig plannen blijft belangrijk

De beschikbaarheid van containers en ruimte op de schepen blijft beperkt, waardoor tijdig plannen belangrijker is dan ooit.

donderdag 18 juni 2026

Voorzichtig herstel in het Midden-Oosten

Na maanden van verstoringen lijken de eerste logistieke knelpunten in het Midden-Oosten langzaam af te nemen.

Wij gebruiken cookies. Learn more