Geplaatst op:

Nederland investeert in koellogistiek Ethiopië

Nederland biedt met een investering in koellogistiek kansen op de Ethiopische exportmarkt van groente en fruit. De eerste koelcontainer met 24.000 avocado's kwam onlangs per spoor aan in de haven van Djibouti om de route naar Europa over zee te vervolgen.

Waar het begin van de route vanuit Ethiopië voorheen alleen over de weg werd afgelegd, is er nu een alternatief, de spoorlijn tussen Addis Abeba en Djibouti. Een vier keer zo snel alternatief voor de export naar Europa en bovendien goedkoper.

Hoewel de spoorverbinding begin 2017 al door China is aangelegd, werden er tot op heden geen exportproducten geproduceerd omdat de koelinfrastructuur er niet was. Omgedraaid was er ook niemand bereid te investeren in gekoeld transport omdat er geen grote volumes aan producten werden opgeleverd.

Het initiatief Flying Swans heeft daar verandering in gebracht. Het Havenbedrijf Rotterdam en Boskalis International hebben de handen ineen geslagen met Mercator Novus en belangenorganisatie GroentenFruit Huis. Samen hebben zij de proefrit van 24.000 avocado's in reefercontainers georganiseerd. Vanuit een koelmagazijn op de containerterminal in Modjo, de verzamelplaats voor producten uit het achterland, worden de producten geladen in reefercontainers om vervolgens op transport te gaan.

Hoewel de handelsstroom nu nog erg onstabiel is, is het groeipotentieel enorm. Naar verwachting produceert Ethiopië 30 miljoen kilo avocado's in 2030. "Door het verlagen van transportkosten en -tijden kunnen versketens worden bevorderd, wat ervoor zorgt dat binnen tien jaar een wekelijkse trein met koelcontainers geladen kan worden en later zelfs vijf treinen per week met gekoelde producten", aldus Tewodros Zewdie, directeur van de Ethiopian Horticulture Producer and Exporters Association.

Voor Nederlandse bedrijven in de logistiek, handel en tuinbouw biedt het uitbouwen van het Nationaal Koellogistiek Netwerk volop kansen.

Laatste nieuws

maandag 13 juli 2026

Top-10 meest efficiënte havens ter wereld

De tien efficiëntste havens van dit jaar laten zien dat operationele discipline, digitalisering en strakke planning het verschil maken.

woensdag 15 juli 2026

Komkommertijd? Niet in de logistiek.

De zomer is begonnen. Koffers gaan richting de zon, maar ondertussen blijven de komkommers gewoon onderweg. En dat zijn er nogal wat.

woensdag 15 juli 2026

Uitbereiding team Jordex: Davey en Dennis

Nieuwe collega's betekenen nieuwe kennis en nieuwe energie. Davey en Dennis zijn gestart bij Jordex en brengen allebei mooie ervaring mee.

vrijdag 10 juli 2026

Wereldwijde havencongestie piekt

Meer dan 10% van de wereldwijde containervloot lag begin juli vast door extreme havencongestie. Het hoogste niveau in vier jaar.

vrijdag 19 juni 2026

Uitbreiding team Agencies Belgium: Tomislav, Ingmar en Glenn

Begin dit jaar openden we ons tweede Jordex Agencies kantoor. Met trots stellen we het team in Antwerpen aan jullie voor.

dinsdag 14 juli 2026

Liveblog: situatie in het Midden-Oosten

Door de oplopende situatie in het Midden-Oosten kunnen zendingen anders verlopen. We houden de ontwikkelingen continu in de gaten.

vrijdag 19 juni 2026

Vooruitblik zeevracht: tijdig plannen blijft belangrijk

De beschikbaarheid van containers en ruimte op de schepen blijft beperkt, waardoor tijdig plannen belangrijker is dan ooit.

donderdag 18 juni 2026

Voorzichtig herstel in het Midden-Oosten

Na maanden van verstoringen lijken de eerste logistieke knelpunten in het Midden-Oosten langzaam af te nemen.

Wij gebruiken cookies. Learn more